اختصاصی

  • برندگان جشنواره فیلم ونیز 2020 معرفی شدند؛ ایرانیان نیز دست پر بازگشتند

    اختتامیه جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ در حالی برگزار شد روح‌الله زمانی بازیگر «خورشید» جایزه بهترین بازیگر جوان را از آن خود کرد و فیلم «دشت خاموش» به‌عنوان بهترین فیلم بخش «افق‌ها» برگزیده شد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، هفتاد و هفتمین فستیوال بین‌المللی فیلم ونیز شب گذشته به کار خود پایان داد و دو نماینده از ایران جو...

«شکل آب» گیلرمو دل تورو به سرقت ادبی متهم شد

 

 

فیلم «شکل آب» که با نامزدی در سیزده بخش، از دیگر فیلمهای حاضر در اسکار پیشی گرفته و شانس خوبی برای گرفتن جایزه بهترین فیلم سال دارد، با یک شکایت قانونی روبرو شده است.


خانواده «پل زیندل»، نمایشنامه نویس فقید آمریکایی از «گیلرمو دل تورو»، کارگردان فیلم و استودیو «فاکس سرچ لایت» برای سرقت ادبی یکی از نمایشنامه های این نویسنده برنده جایزه پولیتزر شکایت کرده است.

 

این فیلم داستان عشق خدمتکاری لال با بازی «سالی هاوکینز» به مردی است که در آب زندگی می کند. «شکل آب» که جایزه گلدن گلوب را برای «دل تورو» به ارمغان آورد یکی از فیلمهای مطرح اسکار امسال است. «دل تورو» می گوید نه او و نه هیچ یک از دست اندرکاران فیلم با این نمایشنامه آشنا نبودند.

 

خانواده «زیندل» ادعا می کند این فیلم از جنبه های بسیاری درست شبیه نمایشنامه «بگذار نجوایت را بشنوم» اثر «پل زیندل» است. این نمایشنامه، داستان «هلن»، خدمتکار پیری را روایت می کند که در آزمایشگاهی که روی دلفین ها آزمایش می کند مشغول کار است و از طریق موسیقی با یکی از آنها ارتباط عاطفی برقرار می کند.

 

استودیو «فاکس سرچ لایت»، فیلم «شکل آب» را کاری «اصیل» خوانده و می گوید خانواده «زیندل» درست پیش از مراسم اسکار این شکایت را مطرح کرده تا موضوع سریع فیصله پیدا کند.

 

وکیل خانواده در دادگاه عنوان کرد که دست کم ۶۱ شباهت بین این دو کار وجود دارد از جمله اینکه هر دو در جریان جنگ سرد اتفاق افتاده اند و قصه عشق زنی خدمتکار به موجودی آبزی را روایت می کنند. او گفت: «هرچند شکل آب خودش را به عنوان اثری مبتکرانه در ژانر علمی- تخیلی به مردم معرفی کرده، بی شرمانه از داستان، المان ها، شخصیت ها و مضامین کار پل زیندل کپی کرده است.»

 

پسر «پل زیندل» نیز از اینکه به لطف شبکه های اجتماعی در جریان این شباهت ها قرار گرفت ابراز خشنودی کرده است و می گوید شباهتها به قدری زیاد است که نمی توان از آن گذشت.

 

این نخستین باری نیست که فیلم «شکل آب» به سرقت ادبی متهم می شود. چندی پیش نیز، عده ای ادعا کردند که بین این فیلم و فیلم کوتاه «فاصله میان من و تو» شباهتهای زیادی هست، اما بررسی های دقیقتر هرگونه ارتباط بین این دو اثر را رد کرد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

  • در باب پستی

    مقدمه: "تراکینگ شات کاپو" فرمولی از ژاک ریوت بود که در دستان سرژ دنی و تنی چند از روشنفکران دیگر [در گذر زمان] بدل به اسطوره‌ی سینه‌فیل‌های ارتدوکس ش...

بانک اطلاعات هنری