اختصاصی

  • جریانی نو در گالری‌داری هنر اصفهان؛ گفت‌وگو با ژیلا منانی

    «ژیلا منانی متولد اصفهان و فارغ‌التحصیل رشته زمین‌شناسی از دانشگاه اصفهان است. وی به منظور ادامه تحصیل، اقامتی نه ساله در ایتالیا داشته که این اقامت منجر به علاقه‌مندی بیشتر او به هنرهای زیبا شده و نتیجه آن گذراندن دوره‌های آزاد در رشته نقاشی در شهر جِنوای ایتالیا بوده است. وی همچنین چند سال به عنو...

اولین اسکار افتخاری برای یک کارگردان زن

 

 

آنیس واردا، فیلم‌ساز بلژیکی اولین کارگردان زنی خواهد شد که اسکار افتخاری می‌گیرد.


خانم واردای ۸۹ ساله یکی از چهره‌های برجسته موج نوی سینمای فرانسه در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که فیلم‌هایی کلئو از ۵ تا ۷، شادی و خانه‌ به‌ دوش را در کارنامه دارد.

 

به گفته مسئولان برگزاری اسکار او یکی از چهار نفری است که اسکار دستاورد یک عمر فعالیت هنری را می‌گیرد. دیگر دریافت‌کنندگان اسکار افتخاری چارلز برنت (نویسنده و کارگردان)، دانلد ساترلند (بازیگر) و اوون رویزمن (فیلم‌بردار) هستند.

 

تا کنون تنها فیلم‌ساز زنی که در بخش رقابتی اسکار موفق به بردن جایزه شده، کاترین بیگلو است که جایزه بهترین کارگردانی را در سال ۲۰۱۰ برای فیلم مهلکه (The Hurt Locker) گرفت. پیش از این ۱۶ کارگردان جایزه اسکار افتخاری گرفته‌اند که تمامی آن‌ها مرد بودند.

 

آکادمی اسکار واردا را مادر موج نوی سینمای فرانسه نامیده، که در طول حرفه‌اش فیلم‌هایی تحسین شده ساخته است. خانه‌به‌دوش (۱۹۸۵)، استاد کونگ فو (۱۹۸۸)، صد و یک شب (۱۹۹۵) و سواحل آنیس (فیلمی که درباره زندگی خودش در سال ۲۰۰۸ ساخت)، فیلم‌هایی از او هستند که استقبال جشنواره‌های فیلم در نقاط مختلف را به دنبال داشتند.

 

واردا تا کنون در بخش‌های رقابتی جوایز اسکار نامزد نشده و اسکار افتخاری اولین جایزه او از این آکادمی خواهد بود. البته به نظر می‌رسد که آنیس واردا امسال یکی از بخت‌های بردن جایزه بهترین مستند اسکار هم باشد. فیلم «جای چهره‌ها»، ساخته او جایزه چشم طلای جشنواره کن (بهترین فیلم مستند) را در ماه می برد.

 

چارلز برنت از دیگر کسانی است که سال آینده اسکار افتخاری می‌گیرد. او کارگردانی فیلم‌های قاتل گوسفند و با خشم خوابیدن را در کارنامه دارد و برای به تصویر کشیدن چهره سیاه‌پوستان آمریکایی تحسین شده است. دونالد ساترلند هم بازیگری است که بازی در فیلم‌های دوازده مرد خبیث و مش را در کارنامه دارد، هرچند که شاید بسیاری او را با بازی در مجموعه فیلم‌های عطش مبارزه (The Hunger Games) به یاد آورند.

 

اوون رویزمن نیز یکی از فیلمبرداران برجسته هالیوود است که پنج بار برای فیلم‌های جن‌گیر، ارتباط فرانسوی، شبکه، توتسی و وایات ارپ نامزد جایزه اسکار شده است. این چهار نفر جایزه خود را ۱۱ نوامبر از آکادمی اسکار دریافت می‌کنند.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

  • مرگ در برابر رانه‌ی مرگ

    از مؤلفه‌های سینمای دوشان ماکاویف (Dušan Makavejev) علاوه بر مؤلفه‌ی اصلی موج سیاه سینمای یوگسلاوی (اخذ هویت از سمپتوم به­ جای اخذ هویت از سامان نماد...

بانک اطلاعات هنری