اختصاصی

برتری نژادی سفیدپوستان را پایان دهید!

 

 

آرت دیلی - سیاست و هنر اغلب دست در دست هم حرکت کرده اند. در نمایشگاه آرت بازل میامی بیچ امسال، یکی از بزرگترین و مورد توجه ترین رویدادهای هنری شمال امریکا، هم قطعا شرکت کنندگان دانالد ترامپ را در ذهن داشته اند. شماری از هنرمندانی که کارشان به نمایش درآمده، به رئیس جمهور منتخب جمهوری‌خواه و دیدگاه سختگیرانه ی او در مورد مهاجرت و حتی نژادپرستان سفیدپوستی که از او حمایت میکنند، پرداخته اند. نوح هوروویتز مدیر آرتفر می‌گوید: «ما اکنون در زمان دگرگونی سیاسی بزرگ و تغییر اجتماعی در امریکا هستیم، و تعدادی از آثار در واکنش به آن خلق شده اند.» هنرمند امریکایی، سم دورانت، دو کار ارائه کرده است که به روابط نژادی سخت و پیچیده در امریکا می پردازد. یکی از آن ها تابلوی قرمز از پشت نورپردازی شده ای است که با حروف سیاه روی آن نوشته شده «برتری نژادی سفیدپوستان را پایان دهید».

 

کار دوم هم با همین شکل و شمایل پشت باریک های از شن و یک دیوار آجری پوشیده از گرافیتی به نمایش گذاشته شده است، که به تصمیم ترامپ برای ایجاد دیوار حائل در مرز مکزیک اشاره دارد. روی این کار همچنین نوشته شده است: «منظره نگاری تنها زمانی خوب است که یک ظالم را نشان دهد که از گردن لعنتی اش از یک درخت دار زده شده است.» هنرمند مکزیکی، پدرو رِیِس، هم ناراحتی خود از اوضاع موجود را به واسطه ی یک مجسمه ی چوبی با عنوان «بانوی آزادی (بهمثابهی اسب تروجان)» نشان می دهد که از مجسمه ی آزادی الهام گرفته شده است، اما با این تفاوت که روی پایه ای به شکل چرخ تراکتور یا تانک قرار دارد. امسال در کل، ۲۶۹ گالری کارهای هنرمندانی از ۲۹ کشور را به نمایش می گذارند، که آثار اساتید بزرگ، از پیکاسو و میرو، تا هنرمندان ناشناخته را شامل میشود. سال گذشته، ۷۷هزار بازدیدکننده برای نمایشگاه آرت بازل به میامی آمدند. بازرگانان و مالکان گالری می گویند این آرتفر سالانه موتوری برای نوسازی فرهنگی در میامی بوده است که در گذشته تنها برای سواحل و جشن هایش شناخته می شد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

دیدگاه‌ها  

-1 #1 مهدی 1396-08-08 08:07
بزرگترین امپراتوری سیاه پوستان را نام ببر!!!! چرا سیاه پوست ها یک کشور پیشرفته ندارن؟؟ میدونی چون در همون حد انسان های اولیه تکامل کردند و جلوتر نرفتند
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

بانک اطلاعات هنری