اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...
دکتر شکیبا شریفیان

دکتر شکیبا شریفیان

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دکتری هنر اسلامی از دانشگاه هنر اسلامی تبریز


کیوریتور، نویسنده و پژوهشگر حوزه هنرهای اسلامی، هنرهای معاصر خاورمیانه و جهان عرب

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.75 (2 رای)

تصویر 1، "نوازندگان" اثر جواد سلیم دهۀ 1950 

آنچه به‌عنوان کشور عراق می‌شناسیم، قدمتی کمتر از یک سده دارد. بعد از حمله مغول، عراق بین ایرانیان و عثمانیان رد و بدل می‌شد تا اینکه به مدت چهار سده به بخشی از امپراطوری عثمانی تبدیل شد. تاریخ عراق مدرن، تاریخی پر تنش و سرشار از منازعات سیاسی خونبار است. در 1920، بعد از فروپاشی عثمانی، اکثر کشورهای عربی که بخشی از امپراطوری عثمانی را تشکیل می‌دادند، تحت استعمار فرانسه و انگلستان در آمدند و کشور مدرن عراق نیز به قیمومیت بریتانیا تشکیل شد و سلطنت هاشمی با حمایت بریتانیا در 1921 آغاز گردید؛ در طی جنگ جهانی دوم، عراق دوباره توسط بریتانیا اشغال شد. از حدود دهه 1950 این کشور به استقلال رسید و اوج این اقتدار بر تعیین سرنوشت خود، در انقلاب 14 جولای 1958 با کودتای عبدالکریم قاسم به وقوع پیوست و سلطنت هاشمی سرنگون و نظام جمهوری آغاز گردید. در 1963کودتای اول نافرجام بعثی رخ داد؛ در 1968 با کودتای دوم بعثی‌ها توسط احمد حسن‌البکر، رژیم بعث برای مدت بیش از سه دهه بر سر کار آمد و در طول این‌ زمان سه جنگ، عراق با ایران بین سال‌های 1980 تا 1988؛ حمله به کویت در 1990 و حمله نظامی آمریکا در 2003 به وقوع پیوست. در تمام این دوره‌ها بر اساس شرایط سیاسی و ایدئولوژیک این دولت‌ها، هویت ملی عراقی بارها بازتعریف می‌شود.


در هنر معاصر عراق نیز جنبش‌های هنری متعددی شکل گرفت، از جمله هنرهایی که تحول جدی پذیرفت، هنر نقاشی است؛ در عراق معاصر (از 1920 تا به امروز) شاهد شکل‌گیری نقاشی آکادمیک  (در اواخر سده نوزدهم میلادی تا دهه‌های آغازین سده بیستم) تا جنبش‌های هنری مدرن و معاصر هستیم. به طوری که در هر دوره با نقاشی‌های متفاوتی مواجهیم. از دهه 1930 با اعزام هنرمندان به اروپا ، هنرمندان عراقی با هنرهای مدرن آشنا شدند و پس از بازگشت به وطن، تمام اهتمام خود را بر بنا کردن صحنه هنر مدرن عراقی به کار بستند.

ادامه مطلب هنر معاصر عراق، وارث تاریخی پرتنش؛ ایدئولوژی، دیاسپورا، هویت عراقی

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما