اختصاصی

  • پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ به فیلمی از برزیل رسید

    جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۲۲ با اهدای جایزه به برندگان این دوره به کار خود خاتمه داد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، «قانون ۳۴» از برزیل به عنوان برنده پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ انتخاب شد. جولیا مورات فیلمساز برزیلی با فیلم «قانون ۳۴» درباره دنیای سیاه یک دانشجوی زن حقوق و فریب قربانیان اجتماعی در مرکز س...
دکتر سیدمحمد صدرالغروی

دکتر سیدمحمد صدرالغروی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانش آموخته دکتری علوم سیاسی گرایش اندیشه های سیاسی

دارای بیش از 150 مقاله در نشریه های چاپی و اینترنتی

پژوهشگر مستقل.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (1 رای)

ناگهان درخت

 

در دوران پاندمی کرونا، «ناگهان درخت» به مانند اثر دیگر صفی یزدانیان «در دنیای تو ساعت چند است»، فیلمی سراسر زندگی است که روح و فرهنگ گیلان زمین در آن تجلی یافته است. حتی زمانی که داستان فیلم در تهران می گذرد نیز این تعلق زیبایی شناسانه در گالیای هوشنگ ابتهاج - سایه - نمود پیدا می کند. چنان که گویی میدان شهرداری رشت به عنوان مرکز جهان، قرارگاه ابدی فیلم ساز است. درعین حال نماهای ناگهان درخت ارجاع‌های مشخصی به فیلم های کلاسیک تاریخ سینما از جمله سینمای اتحاد جماهیر شوروی دارد و گیلان و به خصوص شهر رشت با اتمسفر شگفت انگیزش در بازنمایی این ارجاع ها به کمک فیلم ساز می آید. بدین ترتیب طراحی صحنه و لوکیشن های فیلم به خصوص در گیلان همراه با ترانه های گیلکی، چشم نواز و گوش نواز است.

ادامه مطلب نگاهی به فیلم ناگهان درخت؛ تبلور شاعرانه ی زندگی و مرگ
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (2 رای)

چال 

مجموعه داستان «چال» نوشته علی دهقان، نویسنده و روزنامه‌نگار توسط نشر پیدایش، به پیشخوان کتابفروشی‌ها آمد. این کتاب تجربه دو دهه (و شاید بیشتر) فعالیت و کار ادبی نویسنده‌اش است. اما در روایت و مضامین خود، وضعیت شخصی را کنار گذاشته و با شخصیت‌پردازی‌هایی فکر شده و در خدمت گرفتن عناصر دقیقی از نگارش داستان، مجموعه‌ای را ایجاد کرده است، که اگرچه از چند داستان تشکیل شده اما ساختاری کلی همه آنها را در بر گرفته است. مجموعه داستان چال از که مولفه‌هایی نظیر حس‌پردازی، تصویرآمیزی، تخیل و اندیشه برخوردار است، مجموعه از زندگی مردمانی سوژه می‌گیرد، که می‌توان همه‌شان را نماینده طبقه کارگری جامعه توصیف کرد. نویسنده با روایت‌ها و سیر زمانی داستان‌هایش، به شکلی که در لایه‌های پنهان‌دارنده کار نهفته، از روایت صرف دست می‌کشد و به نوعی، رنج، مرعوب شدگی، سرخوردگی، امید و ناامیدی را در روان آدم‌هایی به جست‌وجو می‌نشیند، که هرکدام گویی زیستن را در مسیری انبوه از «چال» تجربه می‌کنند. آدم‌هایی بی‌دفاع که زیستن شاید، رنج روانشان‌ را مهیا کرده. با این همه، تیزبینی مولف باعث شده چنین روایت‌هایی هرگز به سیاه‌نویسی منجر نشود. «چال» که ازسوی نشر پیدایش در 104 صفحه در قطع جیبی منتشر شده را باید یک واقع‌گرایی انتقادی دانست.

ادامه مطلب نخستین اثر داستانی علی دهقان منتشر شد زیستن در «چال»
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

 

احمد محمود 

کتاب دیدار با احمد محمود که پوستر فیلم زندگی احمد محمود ساخته بهمن مقصودلو را بر روی جلد خود دارد، با جمله‎ای از استانیسلاوسکی آغاز می‎شود: اگر مردن نبود، هیچ چیز را یادداشت نمی‎کردم. مقدمه‎ی کتاب که به قلم سارک، بابک و سیامک محمود (اعطا) نوشته شده است بیانگر دغدغه‎های این 3 فرزند احمد محمود در انتشار اثری درباره اوست.

ادامه مطلب دیدار با احمد محمود
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 1.00 (1 رای)

هایکونویسی: سیری در هایکو و هایکوی ایرانیهایکو نویسی: سیری در هایکو و هایکوی ایرانی عنوان کتابی است نوشته‎ی سیروس نوذری شاعر و هایکوسرا

ادامه مطلب معرفی کتاب هایکو نویسی: سیری در هایکو و هایکوی ایرانی
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

 

فدریکو گارسیا لورکا 

فدریکو گارسیا لورکا از نامدارترین شاعران جهان است. شهرتی که نه تنها از شعر پر مایه او که از زندگی پر شور او نیز الهام گرفته است.

ادامه مطلب مروری بر زندگی هنری فدریکو گارسیا لورکا
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 3.25 (2 رای)
 

 فاطمه معتمد آریا و نگار جواهریان در اینجا بدون من

اینجا بدون من ساخته بهرام توکلی داستان خانواده‎ای 3 نفره از تهی دستان شهری است که با ظاهری ساده، جزئیات بسیاری از زندگی اجتماعی امروز ایران دارد و مفاهیم را با نگاهی بومی بیان می‎کند

ادامه مطلب نگاهی به «اینجا بدون من»: شاعرانه‎ای میان رویا و واقعیت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

 

سیدمحمد صدرالغروی

کتاب فلاسفه و موسیقی نوشته آرین رحمانیان، سیری تاریخی بر آرای فلاسفه غرب در مورد موسیقی، از یونان باستان تا قرن بیستم است و مباحث آن در حیطه فلسفه هنر قرار دارد. فلسفه موسیقی مطالعه مسائل بنیادین ماهیت موسیقی و تجربه و احساس ما از موسیقی است.کتاب فلاسفه و موسیقی

 

در فصل اول این کتاب، دیدگاه فلاسفه یونان هم چون افلاطون و ارسطو درباره‎ی موسیقی آمده و موضوعاتی چون تأثیر فلسفه بر موسیقی و هارمونی افلاک بررسی شده است. افلاطون نخستین فیلسوفی است که به تفصیل درباره موسیقی سخن گفته است. موسیقی در رساله‎ی جمهور او به عنوان بخشی اصلی در آموزش و پرورش معرفی می‌شود و قصد آن، ایجاد حس نظم و اعتدال است.

ادامه مطلب معرفی کتاب «فلاسفه و موسیقی» از یونان باستان تا نیچه
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (2 رای)

 

شماره ششم از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان در قالب کتاب تماشاخانه‎های تهران از 1274 تا 1389 منتشر شده است که در آن به بررسی تماشاخانه‎های دوره‎های ذکر شده پرداخته و از هنرمندان در هر دوره نام برده و از تصاویر مرتبط با موضوع استفاده شده که فاطمه سلجوقی تهیه عمده عکس‎ها را بر عهده داشته است.

 کتاب تماشاخانه های ایران

ناصر حبیبیان و محیا آقا حسینی در پژوهشی کاربردی در این کتاب، به تاریخ یک قرن و نیم تئاتر تهران می‎پردازند و در طی آن، مشکلات عمده‎ی تئاتر ایران را برجسته و ذکر دقیقی از این مصائب به میان می‎آورند. این کتاب تاریخ تئاتر نظام‎‌مند در تهران را از ابتدا تاکنون در قالب تماشاخانه‎‌ها بررسی می‌کند که تمام تماشاخانه ‌ها را از تکیه‌ دولت به عنوان اولین تماشاخانه تا تماشاخانه‌ ایرانشهر به عنوان آخرین تماشاخانه که در سال 1388 تأسیس شده است، دربر می‌‌گیرد.

 

ادامه مطلب معرفی کتاب تماشاخانه های تهران از 1274 تا 1389

پیشنهاد کتاب

تاریخ گرافیک در ایران