Loading...

مطالب ویژه

    نمایش «شبح اپرای تهران» به طراحی و کارگردانی علی ساسانی‌نژاد از 28ام دی ماه تا 17ام بهمن ماه ...
Detail
    «خانه‌ی کاغذی» داستان خانواده‌ای است در خانه‌ای تقریباً ویران، نزدیکِ مرز که واپسین لحظات پیش ...
Detail
    اشاره: «هم‌هوایی» سال گذشته، طی سه نوبت: فروردين و ارديبهشت [در سالن حافظ تهران]، خرداد [در ...
Detail
خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED

ویتسک پیشتاز کاندیدای بهترین بازیگران جشن بازیگران خانه تئاتر

(0 رای‌ها)

 

 

در نشست رسانه‌اي جشن بازيگر نمايش ويتسک با چهار نامزدي به عنوان پيشتاز نامزدهاي بهترين بازيگر زن و مرد شناخته و از مورد حمايت قرار نگرفتن اهالي خانه تئاتر براي برگزاري جشن‌هاي بزرگداشت روز جهاني تئاتر انتقاد شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی گروه نمایش آکادمی هنر به نقل از خبرگزاری مهر، نشست رسانه اي کانون بازيگران تئاتر به مناسبت برگزاري برنامه شب بازيگر صبح امروز دوشنبه 9 ارديبهشت ماه در خانه تئاتر برگزار شد. در اين نشست خبري کاظم هژيرآزاد رئيس انجمن بازيگران، بهزاد فراهاني از اعضاي اين انجمن و نماينده شوراي پنج نفره داوري و پرستو کرمي مسئول هيات داوري جشن بازيگر حضور داشتند.

 

در ابتداي نشست فراهاني با اشاره به مشکلات مادي که اين روزها گريبان تئاتر و همچنين خانه تئاتر را گرفته است، عنوان کرد: در طول اين سال‌ها براي معرفي برگزيدگان بازيگري در طول يک سال با آزمون و خطا پيش رفتيم و همه انتقادات و پيشنهادات را هم در اين زمينه شنيديم. همه اين نظرات به آيين‌نامه شب بازيگر تبديل شده است که مسلما نقايصي هم دارد اما تلاش کرديم که داوري ها منصفانه و بي نقص انجام گيرد. وي درباره چگونگي انتخاب نامزدهاي بازيگري عنوان کرد: بر مبناي رايزني که در شورا اتفاق افتاد هر عضو شوراي اصلي انجمن بازيگران يک ليست براي انتخاب داور مورد نظر در اختيار دارد که بر همين اساس 9 نفر به عنوان داوران نخستين از بين آراي اعضاي شوراي مرکزي کانون بازيگران انتخاب شدند. اين 9 داور موظف هستند که همه نمايش‌هاي حرفه‌اي روي صحنه را در طول سال ببينند و از بين آنها کارهايي را که در آنها بازي شاخصي ديده مي شود به پنج نفر داور اصلي معرفي کنند.

 

فراهاني افزود: اين پنج نفر نيز نمايش هاي معرفي شده را در هر فصل مي بينند و در نهايت يک جمع بندي از کارها ارايه و نامزدها معرفي مي شوند. البته ممکن است در برخي مواقع سطح بازي ها قابل توجه نباشد و يا همه نامزدها از ميان آثار يک فصل معرفي شوند. درست است که داوري امري سليقه اي است اما اصولي مدون وجود دارد و ما امروزه مي دانيم که متر و معيار يک بازيگر خوب چگونه است و بايد چه نگاهي را دنبال کند. در ادامه کاظم هژيرآزاد درباره شرايط برگزاري اين جشن گفت: متاسفانه شرايط خاصي در مملکت وجود دارد اما ما داوطلبانه ايستاده ايم و مي خواهيم صنفمان را حفظ کنيم. بايد قدر کساني را که تلاش مي کنند در صحنه هاي تئاتر فعال باشند بدانيم. برگزاري شب بازيگر نيز به همين دليل است. چون متاسفانه تلاش بازيگران روي صحنه در کشور ما قدر گذاشته نمي‌شود. انجمن بازيگران خانه تئاتر به بهانه برگزاري مراسم شب بازيگر تمرين مي کند تا زماني بتوانيم در سطحي شايسته بازي کرده و داوري کنيم. وي ادامه داد: امسال دهمين جشن بازيگر را برگزار مي کنيم. در طول اين دوره ها ما به تجارب بسياري رسيده و آموخته تر شده ايم. متاسفانه امسال بودجه اي که قرار بوده به خانه تئاتر تعلق گيرد کمتر شده است و ما به جاي 200 ميليون، 120 ميليون تومان دريافت کرده ايم. البته اين پول هيچ ارتباطي به ما ندارد و تنها براي تامين مخارج خانه تئاتر و پنج نفر کارمندي که در اينجا مشغول به کار هستند، است. 13 انجمن خانه تئاتر همگي به صورت داوطلبانه فعاليت مي کنند و اگر هم مراسم و جشني برگزار مي شود براساس حرکات داوطلبانه و کمک ناچيز انجمن است. متاسفانه برخي فکر مي کنند ما به خاطر سمتي که در انجمن داريم حقوق مي گيريم در حالي که اين تفکر درست نيست. در بخش ديگري از اين نشست هژيرآزاد درباره حاميان مالي اين جشن گفت: ما پارسال وضعيت بهتري داشتيم اما متأسفانه امسال اسپانسرهاي سال‌هاي گذشته به دليل مشکلات مالي نمي‌توانند با ما همکاري کنند. همچنان در تلاش هستيم از نهادهاي مختلف کمک بگيريم. برخي مواقع انجمن بودجه مناسبي در اختيار داشته و هداياي خوبي هم به برگزيدگان اهدا کرده است اما برخي مواقع هم شده که تنها با يک سيب از دوستانمان تقدير کرده‌ايم که البته همان سيب ارزش معنوي زيادي داشته است. فراهاني نيز در اين زمينه گفت: بخش زيادي از اسپانسرهاي ما دوستان ناشر بودند مثل نشر قطره. که متاسفانه امسال به دليل هزينه هاي بالاي نشر و گران شدن کاغذ نتوانستند حمايت از ما را بر عهده بگيرند. البته درخواست رمانتيکي است که با اين شرايط اقتصادي توقع حمايت مالي از اين دوستان داشته باشيم. معتقدم مدالي که در اين مراسم از طرف خانه تئاتر اهدا مي شود ارزش والايي دارد و برتر از جوايز مادي است چون اعتبار آن براي يک عمر ماندگار است.

 

در پايان پرستو کرمي مسئول هيات داوري جشن بازيگر در سال 91 متذکر شد: تلاش کرديم که هيچ نمايشي از قلم نيفتد. بنابراين اطمينان مي دهم هر کاري که قابليت ديده شدن داشته باشد را داوران ديده اند. در مجموعه 164 اثر در طول سال گذشته ديده شده که 27 اجرا به بخش نهايي رسيده اند. اسامي نامزدهاي بازيگري در سال 91 که قرار است شنبه 14 ارديبهشت ماه در سالن اصلي تئاتر شهر در مراسم شب بازيگر از آنها تقدير شود به اين شرح هستند: نامزدهاي بازيگري زن: شيما بخشنده براي نمايش پدر خوانده ناپلي، پانته آ پناهي ها ويتسک، هايده حائري مرغ سحر، شهره سلطاني آخرين حکايت فرهاد، آيدا کيخائي برهان، شيوا مکي نيان شب روي سنگفرش خيس. نامزدهاي بازيگري مرد: مرتضي اسماعيل کاشي براي نمايش "ويتسک، خسرو احمدي عطسه 21 دسامبر"، مهدي سلطاني براي پدرخواني ناپلي، امير کربلايي‌زاده براي نظميه زنان، اصغر پيران ويتسک، کامرات تفتي نظميه زنان، بابک حميديان "مکبث و ويتسک و علي سرابي برهان. همچنين قرار است در اين مراسم از هنرمنداني چون ژاله علو و اسماعيل شنگله از تهران، سليمه رنگزن از خوزستان و منصور حميدي از تبريز تقدير شود.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تبلیغات