Loading...

مطالب ویژه

    نمایش «شبح اپرای تهران» به طراحی و کارگردانی علی ساسانی‌نژاد از 28ام دی ماه تا 17ام بهمن ماه ...
Detail
    «خانه‌ی کاغذی» داستان خانواده‌ای است در خانه‌ای تقریباً ویران، نزدیکِ مرز که واپسین لحظات پیش ...
Detail
    اشاره: «هم‌هوایی» سال گذشته، طی سه نوبت: فروردين و ارديبهشت [در سالن حافظ تهران]، خرداد [در ...
Detail
خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED

اجرایی پر رمز و راز در بزرگ‌ترین صحنه تئاتر ایران با همراهی یک ارکستر 30 نفره صورت می گیرد

(3 رای‌ها)

 پردیس ملت تهران برای نخستین بار از ششم تیر ماه میزبان یک اجرای نمایشی با نام «بی انتخاب» (آگاهی بدون انتخاب) به اجراگردانی امیر کنجانی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی گروه نمایش آکادمی هنر،  این اجرا که تجربه ای است بین پرفورمنس و نمایش مفهومی با حضور عناصری از موسیقی، اجرا، چیدمان، موسیقی و ... است، در یکی از تالارهای این پردیس به مساحت 1300 متر مربع اجرا می‌شود. تهیه کنندگی «بی انتخاب» را مجید رحیمی جعفری و محمد عقیلی برعهده دارند و این پروژه محصولی از «گروه نمایش آکادمی هنر» است.


چون طراحی این اجرا به گونه ای‌ است که تماشاگران آن جایگاه و صندلی ثابتی ندارند و در طول نمایش خود نیز به بازیگران آن تبدیل می‌شوند، سطح این تالار، بزرگ‌ترین صحنه نمایشی ایران را شکل می‌دهد.


امیر کنجانی که مدرس موسیقی دانشگاه کل آرت کالیفرنیا در رشتة موسیقیِ تجربی‌ در شاخة پرفورمنس آرت و چندهنری است؛ تا کنون علاوه بر اجرای پرفورمنس های گوناگون آهنگسازی و رهبری ارکسترهای مختلفی را به عهد داشته است.


کنجانی درباره ویژگی‌های صحنه اثر هنری «بی انتخاب» می‌گوید: «این صحنه بزرگ 1300 متری به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود که تماشاگران در هر یک از آن‌ها شاهد یک ماجرا خواهند بود. در واقع ما هفت یا هشت صحنه داریم که در هر کدام، این کنش و واکنش تماشاگر و بازیگر است که داستان را پیش می‌برد.»


او با بیان این که یک ارکستر مجلسی 30 نفره ای به صورت زنده این کار را همراهی خواهد کرد، می‌افزاید: «محور اصلی این ارکستر را سازهای زهی شکل می‌دهند که البته هر شب تغییراتی در آن به وجود می‌آید و حال و هوایی متفاوت می‌یابد. هم‌چنین هر لحظه از اجرا، بین این ارکستر و بازیگران یک بده بستان حسی، موقعیتی و هنری شکل می‌گیرد که بر کار فضاهای متنوعی را حاکم می‌کند.»


کنجانی ادامه می‌دهد: «در بخش نمایشی کار، شش نقش اصلی داریم که بازیگران شناخته شده تئاتر و سینما عهده دار آن هستند که به زودی معرفی خواهند شد. نوازندگان ارکستر زهی هم از بهترین نوازندگان و سولیست های ایران هستند که از چند هفته قبل تمرین‌هایشان را شروع کرده‌اند.»


این رهبر ارکستر با بیان این که هر شب اجرای «بی انتخاب» منحصر به فرد خواهد بود، با تاکید بر نقش تماشاگران در این اثر می‌گوید: «کار بر اساس کنش و واکنش بازیگران و تماشاگران شکل می‌گیرد و برای همین برای هر بیننده یک اجرای شخصی به شمار می‌آید. علاوه بر این ما برای هر مرحله از اجرا حتی بلیت فروشی، یک رویکرد متفاوت و سنت شکنانه در پیش گرفته‌ایم که تا پیش از اجرا ترجیح می‌دهیم در باره آن‌ها توضیحی ندهیم.»

امیر کنجانی تاکید می‌کند: «این کار که در تالار 1300 متری پردیس ملت روی صحنه خواهد رفت، حاصل ترکیب و تلفیق چند هنر است که واکنش تماشاگران در شکل دهی نهایی آن تاثیر دارد و برای همین هر شب می‌تواند تجربه ای متفاوت را رقم بزند.»

علاقه مندان برای پیگیری اخبار و تهیه بلیت  این پروژه می توانند با کلیک بر روی منوی «باشگاه تماشاگران» عضو این باشگاه شوند.

 

 

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر elnaz یکشنبه, 19 خرداد 1392 07:19 ارسال شده توسط elnaz

    salam bebakhshid chetot bilite
    بی انتخاب ro bekharam?

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تبلیغات