Loading...

مطالب ویژه

    نمایش «شبح اپرای تهران» به طراحی و کارگردانی علی ساسانی‌نژاد از 28ام دی ماه تا 17ام بهمن ماه ...
Detail
    «خانه‌ی کاغذی» داستان خانواده‌ای است در خانه‌ای تقریباً ویران، نزدیکِ مرز که واپسین لحظات پیش ...
Detail
    اشاره: «هم‌هوایی» سال گذشته، طی سه نوبت: فروردين و ارديبهشت [در سالن حافظ تهران]، خرداد [در ...
Detail
خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED

هنری چهارم در دانمار ورهاوس در لندن روی صحنه می‌رود

(0 رای‌ها)


به گزارش بخش نمایش آکادمی هنر، هنری چهارم henri IV به کارگردانی فیلیدا لوید در لندن به روی صحنه خواهد رفت. در اجرای جدید هنری چهارم تمامی نقش‌ها را بازیگران زن ایفا می‌کنند. لوید در سال 2012 نیز اجرایی از ژولیوس سزار را روی صحنه برد، در آن اجرا نیز تمامی بازیگران زن بودند.


علت این‌که تمام بازیگران این اثر بانوان هستند فقط حمایت از حقوق زنانی که به نوعی آسیب دیده اجتماعی هستند، است. هم‌زمان با اجرای این نمایش چند کارگاه هنری هم توسط گروه تئاتر کلین بریک اجرا می‌شود، این گروه با زنانی همکاری می‌کند که رای دادگاه جزایی روی زندگی آن‌ها تاثیر گذاشته است اما صرفا خودشان مجرم نیستند.


از آن‌جایی که این نمایش سرشار از نکات آموزشی است، برای مدت یک هفته نیز در مدرسه دخترانه مالبری هم اجرا خواهد داشت.


هنری چهارم روایتی است از سلطنت پر فراز و نشیب هنری چهارم که با به قتل رساندن هنری دوم به سلطنت رسید. هنری چهارم با نام واقعی هنری بولینگبروک، پادشاه انگلستان و فرمانروای ایرلند بین سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۱۳میلادی بود. هنری چهارم در دوران حکومتش با شورش‌ها و قانون‌گریزی‌های بسیاری روبرو شد که به دلیل خالی بودن خزانه توفیقی در انجام کارهایش نیافت.


ولز با رهبری اوئن گلندوئر همچنان استقلال خود را حفظ نمود و حمله هنری به اسکاتلند در ۱۴۰۰ با شکست او همراه بود. پس از آن هنری پرسی (هاتسپر) و خاندانش علیه هنری چهارم با اسکات‌ها و ولزی‌ها متحد شدند اما در نبردی که در ۱۴۰۳ در شروبری روی داد شکست خوردند. هنری در سال‌های پایانی عمرش به بیماری‌های گوناگون سختی دچار شده بود.


در این اجرا نقش‌های اصلی پادشاه هنری، هاتسپر، هال و فالستار را به ترتیب هریت والتر، حید آنوکا، کلر دون و اشلی مگوایر بازی می‌کنند. الیزابت چان، جکی کلون، شایلو کاک، کارن دانبر، زینب حسن و جنیفر جوزف دیگر بازیگران این اجرا هستند


هنری چهارم به کارگردانی لوید ترکیبی از هنری چهارم: بخش یک و هنری چهارم: بخش دو نوشته ویلیام شکسپیر است و قرار است از سوم اکتبرتا 29 نوامبر-11 مهر تا 8 آذر-روی صحنه برود. افتتاحیه این نمایش نهم اکتبر است.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تبلیغات